logo
różności

Jak usunąć plamę z żywicy?

 
Jak usunąć plamę z żywicy?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Istnieje kilka dość skutecznych sposobów na pozbycie się plam z żywicy. Ich wybór zależy od rodzaju tkaniny oraz od tego czy plama jest świeża czy zaschnięta.

1. Świeże plamy najlepiej potraktować na początek kostkami lodu. Żywicę należy przez kilka minut nacierać lodem, zimno sprawi, że substancja stwardnieje i łatwiej będzie ją zeskrobać z materiału.
Jeśli metoda ta nie przyniesie spodziewanego rezultatu, można spróbować którejś z poniższych.

2. Plamy na odzieży z włókien naturalnych usunąć można stosując substancje rozpuszczające. W tym celu pod plamę przykładamy chusteczkę higieniczną lub ręcznik papierowy (można też spód tkaniny posypać talkiem) i przecieramy żywicę wacikiem zwilżonym w jednej z substancji:
- denaturat
- roztwór spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1
- olejek z drzewa herbacianego
- aceton (np. zmywacz do paznokci).
Pozostałości zbieramy chłonną bibułą lub ręcznikiem papierowym. W celu usunięcia rozpuszczalnika można zastosować spirytus salicylowy lub ocet (w przypadku tkanin delikatnych). Następnie materiał należy wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

3. Plamy na tkaninach z włókien syntetycznych usuwamy w podobny sposób, żywicę pocieramy wacikiem zanurzonym uprzednio w roztworze ze spirytusu i terpentyny (w proporcji 1:1). Potem materiał pierzemy w letniej wodzie z dodatkiem mydła lub proszku do prania.

4. W pozbyciu się plam z żywicy pomóc może także masło, którego odrobinę nakładamy na plamę i pozostawiamy na półtorej godziny. Po upływie tego czasu przecieramy wacikiem nasączonym w roztworze amoniaku i soli (proporcja 4:1).

Foto (c) pixabay