logo
związki

Jak pozbyć się pryszczy w jeden dzień?

 
Jak pozbyć się pryszczy w jeden dzień?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie da się oczywiście pozbyć trądziku w tak krótkim czasie, ale istnieje kilka naturalnych sposobów, które ułatwiają wchłanianie się pojedynczych wykwitów. Metody te bywają przydatne zwłaszcza, gdy „niespodzianka” na skórze pojawi się przed jakimś ważnym wyjściem.

1. Tworzenie się pryszcza można spróbować zatrzymać za pomocą zimna (nie jest to jednak sposób wskazany dla osób z cerą naczynkową). W tym celu do krostki przykładamy kostkę lodu (na maksymalnie pół minuty), czynność tę należy powtarzać kilka razy dziennie aż do ustąpienia stanu zapalnego.

2. Wykwity w pierwszej fazie wzrostu pomoże zahamować olejek z drzewa herbacianego lub miód. Substancje te nakłada się miejscowo na krostki 2-3 razy dzienne, pozostawiając do wchłonięcia. Oleje z drzewa herbacianego ma silne działanie przeciwbakteryjne. Uważać na niego powinny jednak osoby z cerą wrażliwą i skłonną do uczuleń.

3. Pojawiający się wykwit skórny warto natrzeć 1-2 razy dziennie przekrojonym ząbkiem czosnku. Czosnek, dostępny w każdej kuchni, to jedna z roślin niedoceniana w walce z wypryskami. Tymczasem posiada on substancje świetnie działające antybakteryjnie oraz lekko wysuszające.

4. Wchłanianie się pryszcza przyspieszy także zastosowanie pasty do zębów (najlepiej miętowej). Tego sposobu powinny jednak unikać osoby z cerą wrażliwą. Na krostkę nakładamy odrobinę pasty i pozostawiamy na co najmniej pół godziny (najlepiej na całą noc).

5. W pozbyciu się krostek pomaga niekiedy sok z cytryny, który wystarczy wmasować w pryszcze przed pójściem spać. Nie powinno się go jednak stosować nadmiernie, ponieważ wysusza i może powodować lekkie łuszczenie się skóry.

6. Dość skuteczną metodą jest także zastosowanie pasty z kurkumy. Ta żółta przyprawa ma świetne działanie przeciwzapalne. Odrobinę kurkumy wystarczy zmieszać z wodą aż do uzyskania konsystencji papki i nałożyć na pryszcze i pozostawić do wyschnięcia (najlepiej zastosować na całą noc). Kurkuma barwi skórę na żółto, w jej zmyciu pomagają specyfiki zawierające tłuszcz – oliwka, mleczko kosmetyczne, maślanka itp.

7. Na pryszcze warto też nanieść pastę cynkową lub pastę z aspiryny (tabletkę rozpuścić i zmieszać z odrobiną jogurtu naturalnego).

Foto (c) pixabay