logo

wojna
Bitwa pod Zadwórzem - polskich Termopile, w której 330 polskich żołnierzy kpt Bolesława Zajączkowskiego

Bitwa pod Zadwórzem - polskich Termopile, w której 330 polskich żołnierzy kpt Bolesława Zajączkowskiego
Bitwa pod Zadwórzem - polskich Termopile, w której 330 polskich żołnierzy (318 poległo) kpt Bolesława Zajączkowskiego stawiało całodzienny opór przeważającym siłom Armii Konnej Budionnego.

Bitwa pod Zadwórzem – bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy batalionem piechoty kpt. Bolesława Zajączkowskiego należącego do Detachement rtm. Abrahama, a oddziałami bolszewickiej 1 Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich.

W lipcu 1920 w Galicji przystąpiono do formowania oddziałów ochotniczych. Sformowano wówczas Detachement rtm. Abrahama, do którego zaciągnęła się głównie młodzież i inteligencja lwowska. W skład tego oddziału wchodził między innymi batalion piechoty kapitana Zajączkowskiego. W dniach 6–8 sierpnia oddział uczestniczył w ciężkich walkach pod Horodyszczem i Chodaczkowem, osłaniając prawe skrzydło 54 pp. W bitwie wzięto do niewoli 480 jeńców z 26. i 27.pułków sowieckich. Ranny w bitwie mjr Abraham dowodził oddziałem leżąc na noszach. Jeden z cekaemistów polskich mimo sześciokrotnego ranienia nie opuścił swego stanowiska ogniowego.

Pomimo zdobycia stacji kolejowej Zadwórze Budionny zrezygnował z kontynuowania walki o Lwów kończąc marsz na zachód. Skierował się na północ na odsiecz wojskom w rejonie Wieprza i Warszawy, ale po klęsce pod Komarowem wycofał się na wschód. W bitwie poległo 318 Polaków i z uwagi na heroiczną walkę obrońców nazywana jest polskimi Termopilami.

Wiki
Popularne pytania
Czy herbatę powinno się pić po posiłku?
Gdzie rozgrywa się akcja serialu - Ojciec Mateusz?
Które afrykańskie plemię słynie z niezwykle skocznego tańca wojowników?
W jakim otoczeniu dźwięk rozchodzi się najszybciej?
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu obok Marilyn Monroe?
Kto w średniowieczu mógł zostać studentem?
Która z wymienionych polskich miejscowości nie istnieje naprawdę: Świnki, Krzywe Kolano, Biały Kał?
Które włosy u człowieka pojawiają się jako pierwsze?
Co jest wyższe - drzewo Hyperion czy wieża Big Bena?
Co oznacza, kiedy kot ugniata pazurkami podłoże?
Kto pojawił się na Ziemi wcześniej - dinozaury czy rekiny?
W którym roku Polacy rozpoczęli swój program kosmiczny?
Jak długo powinny trwać zakupy?
Jak poprawić dykcję?