logo

religia-wiaraCo grozi ateiście w krajach muzułmańskich?

Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Ateiści lub oskarżeni o ateistyczne przekonania mogą stać się obiektem dyskryminacji i prześladowań w niektórych krajach islamskich. Zgodnie z powszechną interpretacją islamu, muzułmanie nie mają prawa zmienić religii lub zostać ateistami – zaprzeczenie islamowi, a więc zostanie apostatą jest tradycyjnie karane śmiercią w przypadku mężczyzn i dożywotnim więzieniem w przypadku kobiet. Obecnie (raport z 2013 ) w 13 krajach, karą za bluźnierstwo lub apostazję – odrzucenie wiary lub przyjęcie innej religii jest śmierć, często przez publiczne ścięcie głowy – pomimo że prawo do swobody wyznania również gwarantowane jest porozumieniami ONZ. Ponieważ za apostatę można uznać muzułmanina, którego przekonania podają w wątpliwość boskość lub Koran, ateizm i apostazja były zarzucane muzułmańskim uczonym i przeciwnikom politycznym na przestrzeni historii.

W Arabii Saudyjskiej król ogłosił prawo zrównujące ateistów z terrorystami.
W Iranie ateiści muszą zdeklarować czy są muzułmanami, chrześcijanami, żydami czy zaratusztrianami, aby móc rościć sobie prawa do statusu prawnego, w tym aby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet lub zostać prawnikiem.

Podobnie w Jordanii nakazuje się ateistom przypisanie siebie do jednej z zaakceptowanych religii w celu oficjalnej identyfikacji.

Ateiści w Indonezji doświadczają oficjalnej dyskryminacji w kontekście rejestracji urodzeń i małżeństw oraz wydawania dowodów tożsamości.

W Egipcie intelektualiści podejrzewani o przekonania ateistyczne byli prześladowani przez władzę sądowniczą i religijną. Powieściopisarz Alaa Hamad został skazany za opublikowanie książki, która zawierała ateistyczne idee i apostazję, które zostały uznane za zagrażające jedności narodowej i pokojowi społecznemu.
(wikipedia)
Popularne pytania
W którym kraju wprowadzono podatek od moczu?
Jak pozbyć się piosenki, która siedzi w głowie?
Dlaczego Przylądek Dobrej Nadziei ma taką nazwę?
Żydzi aszkenazyjscy mają średnio najwyższy iloraz inteligencji spośród wszystkich nacji?
Która z form jest poprawna: łabędź czy łabądź?
Na czym polega "Efekt Cheerios"?
Kto więcej wydaje na kosmetyki: mężczyźni czy kobiety?
Jakie plany wobec polskich Żydów miał J.Piłsudski?
Kiedy miał miejsce "Najnudniejszy dzień XX wieku"?
Czy picie ludzkiej krwi jest bezpieczne dla zdrowia?
Co najczęściej piszemy testując nowy długopis?
Której potrawy nie może zjeść cesarz Japonii?
Co to mechofilia?
Od kiedy w Otwocku pod Warszawą działa reaktor jądrowy Maria?