logo

religia-wiaraCo grozi ateiście w krajach muzułmańskich?

Co grozi ateiście w krajach muzułmańskich?
Ateiści lub oskarżeni o ateistyczne przekonania mogą stać się obiektem dyskryminacji i prześladowań w niektórych krajach islamskich. Zgodnie z powszechną interpretacją islamu, muzułmanie nie mają prawa zmienić religii lub zostać ateistami – zaprzeczenie islamowi, a więc zostanie apostatą jest tradycyjnie karane śmiercią w przypadku mężczyzn i dożywotnim więzieniem w przypadku kobiet. Obecnie (raport z 2013 ) w 13 krajach, karą za bluźnierstwo lub apostazję – odrzucenie wiary lub przyjęcie innej religii jest śmierć, często przez publiczne ścięcie głowy – pomimo że prawo do swobody wyznania również gwarantowane jest porozumieniami ONZ. Ponieważ za apostatę można uznać muzułmanina, którego przekonania podają w wątpliwość boskość lub Koran, ateizm i apostazja były zarzucane muzułmańskim uczonym i przeciwnikom politycznym na przestrzeni historii.

W Arabii Saudyjskiej król ogłosił prawo zrównujące ateistów z terrorystami.
W Iranie ateiści muszą zdeklarować czy są muzułmanami, chrześcijanami, żydami czy zaratusztrianami, aby móc rościć sobie prawa do statusu prawnego, w tym aby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet lub zostać prawnikiem.

Podobnie w Jordanii nakazuje się ateistom przypisanie siebie do jednej z zaakceptowanych religii w celu oficjalnej identyfikacji.

Ateiści w Indonezji doświadczają oficjalnej dyskryminacji w kontekście rejestracji urodzeń i małżeństw oraz wydawania dowodów tożsamości.

W Egipcie intelektualiści podejrzewani o przekonania ateistyczne byli prześladowani przez władzę sądowniczą i religijną. Powieściopisarz Alaa Hamad został skazany za opublikowanie książki, która zawierała ateistyczne idee i apostazję, które zostały uznane za zagrażające jedności narodowej i pokojowi społecznemu.
(wikipedia)
Popularne pytania
Kto lepiej znosi hałas: mężczyźni czy kobiety?
Koty mają słabość do kocimiętki, a lwy do ......
Ile zarabiały prostytutki w PRLu?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy prowadzenie samochodu z równoczesnym obsługiwaniem telefonu jest równie niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu?
Co jest głośniejsze: samolot odrzutowy czy krewetka?
Co jest bardziej higieniczne: całus czy podanie ręki?
Jak jest po włosku “przykro mi!”?
Czy w naturze występują myszy, które nie boją się kota?
Czy istnieje język, którym posługują się tylko kobiety?
Ile osób w USA jest przygotowana na koniec świata?
Ile może kosztować wymyślenie dla dziecka unikalnego imienia?
Ile waży oko?
Jak się nazywa dziewczynka, której imię sprzedano na internetowej aukcji?