logo
historia

Wirtualne muzeum gułagów.

Wirtualne muzeum gułagów.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Francja jak do tej pory dla Polski historycznie kojarzyła się z Napoleonem, usługami Marysieńki :) , kapitulanctwem, tchórzostwem i prawie zawsze z socjalizmem. Może dlatego, że nigdy nie odczuli na własnych plecach skrajnej formy socjalizmu, czyli stalinizmu, faszyzmu, czy nazizmu. Byłem mocno zdziwiony, kiedy przeczytałem, że dzięki francuskim instytucjom naukowych i radiu RFI powstało wirtualne muzeum Gułagu. W kraju piewców socjalizmu i Rosji jest to duże wydarzenie.
Ciężko wyliczyć liczbę ofiar systemu obozów koncentracyjnych socjalistycznego raju (1923-1956), od 30 do 60 milionów ofiar. Raczej nigdy nie poznamy prawdziwych liczb ponieważ Rosjanie w odróżnieniu od Niemców nie prowadzili aż tak skrupulatnej ewidencji. Jedno jest pewne Niemcy garściami czerpali z doświadczeń NKWD, do czerwca 1941 roku SS i NKWD współpracowało w tym zakresie. Oczywiście Niemcy nie mieli tyle czasu i takich możliwości, jak Lenin i jego następcy. ( strona muzeum ).