logo

zdrowie-medycynaJak wygląda umieranie?

Jak wygląda umieranie?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Uczucie umierania jest opisywane od wielu setek lat i zawsze fascynowało ludzi i uczonych. Tunel, światło, uczucie opuszczania ciała przez duszę, wszystkie relacje osób, które doznały klinicznej śmierci są podobne bez względu na rasę czy miejsce urodzenia. Naukowcy postanowili skupić się na ludziach, który mają podobne doznania, ale z nieco innych powodów. Przykładowo unoszenie się nad ciałem dotyka osób chorych na zespół Cotarda. Chory doznaje uczucia obcości własnego ciała, twierdzi nawet, że umarł. Niestety naukowcy nie potrafią powiedzieć, co jest powodem takiego zachowania, wiadomo, że kora mózgowa pacjenta w wyniku traumy przestała prawidłowo funkcjonować. Podobne doznania opuszczenia ciała mają lunatycy, chorzy na paraliż senny lub osoby nagle wyrwane z głębokiego snu. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego umierający widzą to co dzieje się wokół. Tajemnicą pozostaje również tunel, choć tutaj naukowcy wyjaśniają to tym, że w chwili śmierci do gałki ocznej przestaje dopływać krew i tlen, oprócz tego mózg będąc w szoku wytwarza odpowiednie obrazy jakby na zamówienie.
Spotkania z duchami naukowcy wyjaśnili w prosty sposób. Otóż okazało się, że ma to związek z nieprawidłowym działaniem neuroprzekaźników (dopamina i ketamina).
Popularne pytania
Dlaczego od średniowiecza aż do początków XIX wieku znęcano się nad kotami?
Co się stanie, gdy kotu obetnie się wąsy?
Czy trzeba obierać pieczarki przed smażeniem?
Który afrykański kraj nigdy nie był niczyją kolonią?
Czy wielkość penisa ma związek z takim cechami jak wzrost, rozmiar stopy czy wskaźnik masy ciała (BMI)?
Czym różni się soda oczyszczona od proszku do pieczenia?
Jak skończył ostatni król Polski kiedy już spełnił żądania Rosji?
Czy pomidora lepiej jeść surowego czy gotowanego?
Czy to prawda, że składamy się z gwiezdnego pyłu?
W których krajach napiwek jest gestem obraźliwym?
Które kraje broniły Austrii przed anschlussem w 1938 roku?
Co oznacza w języku perskim zwrot "Szach Mat"?
Dlaczego ryby po śmierci pływają do góry brzuchem?
Ile czasu trwa mrugnięcie powieką oka?