logo

fizykaCzy wiadomo, czym jest piorun kulisty?

Czy wiadomo, czym jest piorun kulisty?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie, istnieją jedynie przypuszczenia. Niektórzy naukowcy zakładają, że piorun uderzając w ziemię topi ją, podczas tego nagłego procesu część materiału w glebie (głównie krzemu) gwałtownie paruje. Obserwator widzi wtedy niewielką (od kilku do kilkunastu centymetrów) świecącą kulę (od odpowiednika słabej 10 W żarówki do 100 W), która porusza się w różne strony przez kilkanaście, czasami kilkadziesiąt sekund wydając przy tym różne sycząco - warczące dźwięki. Kula może mieć różne barwy, najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską. Choć zazwyczaj pojawia się podczas burzy to jednak obserwowano pojawianie się pioruna kulistego również w słoneczną pogodę. Co ciekawe piorun kulisty nie wybiera miejsca, gdzie najczęściej uderzają pioruny (w miejscach położonych najwyżej), pojawia się zazwyczaj na płaskim terenie, może jednak też pojawić się w lecącym wysoko samolocie. Kula pioruna może być bardzo gorąca, wręcz parząca, jak i może mieć temperaturę otoczenia. Przenika przez ściany, czasami zbliża się do np: kabli wysokiego napięcia, a czasami wręcz ich unika. Uchwycenie na zdjęciu pioruna kulistego jest niezmiernie trudne jest zaledwie kilka takich zdjęć. Wynika z tego jasno, nikt nic tak naprawdę nie wie, a wszystko to jedynie przypuszczenia.
Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem pochodzenia pioruna kulistego jest plazma. Według chińskich naukowców (badania z 2014 roku) piorun kulisty może utworzyć się z wody, krzemu i zjonizowanego powietrza tuż po uderzeniu typowego pioruna. Chińskim naukowcom udało się przeanalizować i nagrać owe zjawisko.
Popularne pytania
O której godzinie wystartowała rakieta z członkami pechowej misji Apollo 13?
Ile powinno się spać?
Czy słonie "widzą" trąbą?
Co przyniosło Polsce większe straty - II wojna czy potop szwedzki?
Jaki dystans należy zachować witając się z Japończykiem?
Którą nogą żołnierz rozpoczyna marsz?
Dlaczego wszystkie filmy w Chinach mają napisy?
Od kogo kanclerz Niemiec Adolf Hitler zaczerpnął pojęcie "przestrzeni życiowej"?
Jak do spraw polskich podchodził Karol Marks?
Skąd się wzięła leganda o Dzikim Zachodzie?
Ile razy Polacy zdobyli Moskwę?
O której godzinie najprościej znaleźć tę drugą połowę?
Kto wygrał pierwszą pancerną bitwę świata - Niemcy czy Anglicy?
Czy dzieci poczęte przez mężczyzn po 55. roku życia są statystycznie mniej inteligentne?