logo

zdrowie-medycynaCo należy jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Co należy jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Weganie i wegetarianie wykazują o 22 procent niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, natomiast osoby, które dodatkowo jadły ryby zmniejszyli ryzyko zachorowalności, aż o 43 proc. Jeśli chodzi o wegetarian nie potwierdziły tego badania naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, z których wynika, że wrogowie mięso zdecydowanie częściej (i to aż o 39%) chorują na raka jelita grubego. Najmniejszą zapadalność na raka jelita grubego mają natomiast miłośnicy mięsa białego (miłośnicy mięsa czerwonego już zdecydowanie częściej chorują na ten typ raka).
Zapewne kluczem do zrozumienia tych prawidłowości są kwasy omega-3, którego doskonałym dostarczycielem są ryby morskie, orzechy, czy olej lniany oraz błonnik.
Spożywanie dwóch jabłek dziennie o połowę zmniejsza ryzyko raka jelita grubego u dorosłych osób.
Lekarz Denis Burkitt pracując w szpitalach misyjnych w Afryce odkrył, że jedzenie całych ziaren oraz nieprzetworzonych roślin chroni przed zawałami, cukrzycą i nowotworami np. jelita grubego. Doktor odkrył, że jego afrykańscy podopieczni jedli codziennie nawet 60 g błonnika. Dla porównania Amerykanin je zaledwie 10-15, a Polak 15 g.
Osoby z delikatnych układem pokarmowym powinny raczej korzystać z błonnika rozpuszczalnego w wodzie, gdyż jest łagodniejszy i nie podrażnia i nie ogranicza wchłaniania tłuszczu (również leków), tak jak błonnik nierozpuszczalny. Dobrym przykładem jest tutaj kawa zbożowa inka - błonnik, która zawiera inulinę z cykorii.
Popularne pytania
Kiedy włosy rosną szybciej - latem czy zimą?
Które sporty są szczególnie szkodliwe na hemoroidy?
Czy bliźniaki mogą mieć dwóch różnych ojców?
Na co mężczyźni przede wszystkim zwracają uwagę podczas oglądania filmów dla dorosłych?
Czy mężczyźni mdleją częściej niż kobiety?
Czy makaron jest tuczący?
Jak sól kuchenna wpływa na zdrowie?
Który sport jest popularniejszy - hokej na trawie czy siatkówka?
Ile procent genów człowiek ma wspólnych z sałatą?
Kto w świecie “Harry’ego Pottera” może stać się duchem?
W którym momencie należy zdjąć czapkę?
Po co w styczniu 1944 roku Himmler wezwał do Poznania generałów?
Kto pierwszy był w kosmosie?
Czy ślimaki rodzą się ze swoimi muszlami?