logo

zdrowie-medycynaCo należy jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Co należy jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Weganie i wegetarianie wykazują o 22 procent niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, natomiast osoby, które dodatkowo jadły ryby zmniejszyli ryzyko zachorowalności, aż o 43 proc. Jeśli chodzi o wegetarian nie potwierdziły tego badania naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, z których wynika, że wrogowie mięso zdecydowanie częściej (i to aż o 39%) chorują na raka jelita grubego. Najmniejszą zapadalność na raka jelita grubego mają natomiast miłośnicy mięsa białego (miłośnicy mięsa czerwonego już zdecydowanie częściej chorują na ten typ raka).
Zapewne kluczem do zrozumienia tych prawidłowości są kwasy omega-3, którego doskonałym dostarczycielem są ryby morskie, orzechy, czy olej lniany oraz błonnik.
Spożywanie dwóch jabłek dziennie o połowę zmniejsza ryzyko raka jelita grubego u dorosłych osób.
Lekarz Denis Burkitt pracując w szpitalach misyjnych w Afryce odkrył, że jedzenie całych ziaren oraz nieprzetworzonych roślin chroni przed zawałami, cukrzycą i nowotworami np. jelita grubego. Doktor odkrył, że jego afrykańscy podopieczni jedli codziennie nawet 60 g błonnika. Dla porównania Amerykanin je zaledwie 10-15, a Polak 15 g.
Osoby z delikatnych układem pokarmowym powinny raczej korzystać z błonnika rozpuszczalnego w wodzie, gdyż jest łagodniejszy i nie podrażnia i nie ogranicza wchłaniania tłuszczu (również leków), tak jak błonnik nierozpuszczalny. Dobrym przykładem jest tutaj kawa zbożowa inka - błonnik, która zawiera inulinę z cykorii.
Popularne pytania
Jaki procent ludzi wpada w nikotynowy nałóg po wypaleniu pierwszego papierosa?
Jak jest po japońsku "masz kogoś innego?"?
Dlaczego nie powinno się chodzić na zakupy będąc głodnym?
Dlaczego niektóre ptaki zjadają plastik?
Co to jest?
Czy można zdalnie wywołać atak serca?
Uzupełnij cytat
Czy starożytni Rzymianie spotkali się kiedyś z Chińczykami?
Dlaczego ludzie po alkoholu bywają czasami agresywniejsi?
Czy we śnie może nam się przyśnić twarz, której nigdy wcześniej nie widzieliśmy?
Dlaczego Roosevelt oddał Europę Rosjanom?
Po jakim czasie psy zapominają komendę?
Jaki procent Polaków uważa, że Bóg wysłuchuje ich modlitw?
Co należy posiadać, aby przeprawić się przez rwącą rzekę w pojedynkę?