logo

psychologiaJak uczyć się skutecznie i szybko?

Jak uczyć się skutecznie i szybko?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Założenie jest dość proste należy interesującą nas wiedzę skierować zamiast do pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Po pierwsze należy włączyć do zapamiętywania i nauki .... emocje. Zarówno pozytywne, jak i negatywne. To właśnie dlatego umierający na naszych oczach bohater z filmu Titanic na długo pozostanie w naszej pamięci. Doskonale jeśli w całym procesie będą brały udział różne zmysły - słuch, wzrok, dotyk, smak i węch. Jeśli więc chcemy coś szybko i trwale zapamiętać skojarzmy to coś z czymś śmiesznym i niecodziennym, nie łączmy za dużo elementów (nie więcej niż dwa), obraz powinien być nie tylko szczegółowy, ale w miarę możliwości również dynamiczny i barwny. Cyfrom również możemy w naszej wyobraźni przydzielić obrazy, właściwie odpowiednio rozbudowana wyobraźnia jest kluczem do wszystkiego, tak jak i w życiu :) Aby pomóc mózgowi pamiętaj o ćwiczenia fizycznych, ćwiczenia mogą zwiększyć produkcję neuronów 2-3 krotnie, to podobno dużo więcej niż rozwiązywanie krzyżówek czy gra w szachy. Równie ważnym elementem jest głęboki, spokojny sen, podczas kiedy my odpoczywamy, mózg ciężko pracuje wzmacniając powiązania pomiędzy neuronami.
Ucząc się najlepiej włączyć do tego aparat mowy, pamiętamy aż 70% tego co powiemy, natomiast zaledwie 10% tego co czytamy, 20% tego co słyszymy, 30% tego co widzimy, 50% tego co widzimy i słyszymy, a 90% tego, co robimy.
Człowiek najszybciej przyswaja wiedzę przez 30 minut, następnie potrzebna jest 10 minutowa przerwa i kolejne 30 minut nauki.
Jeśli materiał nie zostanie powtórzony, to już w następnym dniu zapominamy od 50 do 80% materiału. Jeśli nie powtórzymy materiału w tydzień pozostanie nam w głowie jedynie 10%, a po miesiącu nic już nie pozostanie. W ciąg ciągu 24 godzin od wykładu należy poświęcić ok. 10 minut na przeanalizowanie notatek. Tydzień później już tylko wystarczy 5 minut na przypomnienie sobie materiału, po miesiącu wystarczy już już zaledwie 2-4 minuty. Mamy pewność, że po takiej nauce materiał trafi do pamięci długotrwałej. Jeśli chcemy go utrzymać w pamięci wystarczy zaledwie kilka minut miesięcznie, aby pozostał już na długo.
Popularne pytania
Czy istnieją ludzie, którzy nie widzą tylko twarzy?
Co w Chinach oznaczał przyjazd cesarza?
Czy wystarczy wstrzymać oddech, aby przeżyć w przestrzeni kosmicznej?
Ile kosztuje litr benzyny w USA?
Czy najczęstszymi ofiarami morderstw są kobiety?
Co jest na zdjęciu?
Starszom ojcom rodzi się więcej chłopców czy dziewczynek?
Jaka jest najpopularniejsza nazwa łodzi?
Dlaczego zacięcie się papierem tak bardzo boli?
Na co mężczyźni przede wszystkim zwracają uwagę podczas oglądania filmów dla dorosłych?
Jakie wydarzenie zmusiło Piłsudskiego do zamachu majowego?
Czy grzyby są zdrowe?
Skąd się wzięła nazwa czołgu "tank"?
Kto stworzył pierwszy telefon?