logo

historiaJak w dawnych czasach wyglądał test ciążowy?

Jak w dawnych czasach wyglądał test ciążowy?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Pierwszy testy ciążowe pojawiły się w starożytnym Egipcie kobiety skrapiały swoim moczem ziarna jęczmienia i pszenicy. Kiedy ziarno zaczynało kiełkować uznawano, że test wyszedł pozytywnie. Metoda ta była skuteczna aż w 70 proc. !, niestety wymagała około dwóch tygodni czekania. Współczesne badania pokazują, że kluczem do zrozumienia skuteczności tego testu jest poziom estrogenu w organizmie ciężarnej. Hormon ten może sprawić, że nasiona kiełkują. Próbowano na bazie takiego testu określić również płeć dziecka, jeśli kiełki były duże, kobieta miała urodzić dziewczynkę, jeśli ledwie widoczne - chłopca.
Pomysłodawczynią pierwszego współczesnego testu ciążowego była projektantka opakowań w jednej z amerykańskich firm farmaceutycznych 26-letnia Margaret Crane. Choć nie miała doświadczenia chemicznego metodą prób i błędów w 1967 roku udało jej się opracować prototyp testu ciążowego domowego użytku - "Predictor" ("predict, czyli "przewidywać"). Firma w której pracowała Crane miała laboratorium, które prowadziło usługi dla pań właśnie w zakresie testów ciążowych. Zarząd firmy widząc w wynalazku zagrożenie dla swoich usług szybko "ukręcił" projekt, a Crane musiała się zrzec wszystkich praw do wynalazku. Ostatecznie produkt w 1976 roku pojawił się jednak na rynku i od razu stał się wielkim przebojem.
Popularne pytania
Jakie jest ulubione jedzenie 80% Amerykanów?
Które produkty w sklepach odzieżowych są najczęściej kradzione w Europie?
Jak zwiększyć szanse przeżycia po wyrzuceniu za burtę?
W którym roku powstał pierwszy film porno?
Czy podczas kampanii wrześniowej któryś polski generał uciekł z pola bitwy?
Czy surówki powinno się jeść wraz z głównym daniem?
Do czego kiedyś służyła marynarzom cytryna?
Które hasło internetowe uważane jest za najgłupsze?
Który zmysł jako pierwszy traci człowiek, gdy umiera?
Czy intensywnie myśląc, spalamy kalorie?
Dlaczego Stalin nie świętował dnia zwycięstwa nad Niemcami?
Przywódca którego kraj wręcz błagał Hitlera w 1940 roku, aby odtworzyć państwo polskie?
Co rośnie szybciej: włosy czy szpik kostny?
Czy jakieś dzieło ludzkich rąk opuściło Układ Słoneczny?