logo

historiaJak w dawnych czasach wyglądał test ciążowy?

Jak w dawnych czasach wyglądał test ciążowy?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Pierwszy testy ciążowe pojawiły się w starożytnym Egipcie kobiety skrapiały swoim moczem ziarna jęczmienia i pszenicy. Kiedy ziarno zaczynało kiełkować uznawano, że test wyszedł pozytywnie. Metoda ta była skuteczna aż w 70 proc. !, niestety wymagała około dwóch tygodni czekania. Współczesne badania pokazują, że kluczem do zrozumienia skuteczności tego testu jest poziom estrogenu w organizmie ciężarnej. Hormon ten może sprawić, że nasiona kiełkują. Próbowano na bazie takiego testu określić również płeć dziecka, jeśli kiełki były duże, kobieta miała urodzić dziewczynkę, jeśli ledwie widoczne - chłopca.
Pomysłodawczynią pierwszego współczesnego testu ciążowego była projektantka opakowań w jednej z amerykańskich firm farmaceutycznych 26-letnia Margaret Crane. Choć nie miała doświadczenia chemicznego metodą prób i błędów w 1967 roku udało jej się opracować prototyp testu ciążowego domowego użytku - "Predictor" ("predict, czyli "przewidywać"). Firma w której pracowała Crane miała laboratorium, które prowadziło usługi dla pań właśnie w zakresie testów ciążowych. Zarząd firmy widząc w wynalazku zagrożenie dla swoich usług szybko "ukręcił" projekt, a Crane musiała się zrzec wszystkich praw do wynalazku. Ostatecznie produkt w 1976 roku pojawił się jednak na rynku i od razu stał się wielkim przebojem.
Popularne pytania
Jaki procent całej rosyjskiej produkcji podczas II wojny stanowiła pomoc amerykańska?
Czy skłonność do samobójstw może być dziedziczona?
Jak daleko może przelecieć ptak bez międzylądowania?
Dlaczego Pentagon ma dwa razy więcej toalet niż potrzebuje?
Co oznacza słowo "sacrum"?
Do jakiego filmu należy rekord najszybciej zarobionych pieniędzy?
Co po staropolsku oznaczało słowo "pie**olić"?
Czy korzystanie z niezabezpieczonego Wi-Fi jest legalne?
Czy tatuaż jest niebezpieczny dla zdrowia?
Jak rozpoznać tanie wino od drogiego?
Skąd pochodzi słowo “wiosna”?
Czy w Polsce komandosem może zostać cywil bez przeszkolenia wojskowego lub policyjnego?
Ile wody dostarczamy w jedzeniu?
Dlaczego krokodyl, kiedy pożera ofiarę płacze?