logo

zdrowie-medycynaCzy należy schłodzić oparzone miejsce?

Czy należy schłodzić oparzone miejsce?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Co do tego zdania są podzielone. Do tej pory uważano, że w przypadku lekkiego oparzenia (I stopnia) można schłodzić oparzone miejsce przez około 10-15 minut (jeśli mamy do czynienia z poparzeniami II stopnia nawet 30 minut), można to robić np: zimną wodą, kostkami lodu, niska temperatura powstrzyma dalsze uszkodzenia tkanek. Następnie należy osuszyć oparzone miejsce jałową gazą i nałóż opatrunek, który należy zmieniać co najmniej raz dziennie. Nie należy dotykać ani przekuwać pojawiających się bąbli. Do oparzeń stosuje się różne maści np: na bazie aloesu, miodu, rumianku. Oparzenie lekkie powinny się zagoić w ciągu 10 dni. W przypadku poważniejszych oparzeń należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Ostatnie badania wykazują jednak coś zupełnie innego. Okazuje się, że schładzając wyrządzamy jeszcze więcej szkód, bo mechanizmy regulowania ciepłoty nie działają wtedy prawidłowo. Eksperci zalecają polewanie wodą niewielkiego oparzenia (do wielkości dłoni) nie zimną, ale jeśli już letnią wodą, która nieco uśmierzy ból. W przypadku małych dzieci, oparzeń na tułowiu lub głowie nie należy niczym polewać.
Popularne pytania
Jak powstała stacja TVN?
Dlaczego ziemniaków nie należy trzymać w lodówce?
Kto ma wyższy średni iloraz inteligencji - Włosi czy Polacy?
Z jakiego powodu Rosjanie zaproponowali pomoc zbrojną dla Czechosłowacji w 1938 roku?
Jaki procent kobiet nie nosi majtek?
Jaką wysokość miała największa budowla I RP?
Jakie zwierzę znajduje się na poniższym zdjęciu?
Co sprawia, że psuje nam się wzrok?
Jakiego koloru samochody są najczęściej produkowane?
Z jaką prędkością płynie prąd?
Ile godzin dziennie może spać kot?
Przez ile godzin w ciągu dnia nasz mózg może zapamiętywać i uczyć się nowych rzeczy?
Czy słuchając muzyki podczas biegu poruszamy się szybciej?
Adolf Hitler był uzależniony od metamfetaminy?