logo
prawo-polityka

Czy wiesz, że jeszcze pod koniec XIX w. w Anglii można było sprzedać żonę.

 
Czy wiesz, że jeszcze pod koniec XIX w. w Anglii można było sprzedać żonę.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Był to zwyczaj, który nie miał żadnego umocowania w prawie. W XIX wieku było nawet zakazany i karany sądownie. Sprzedaż najczęściej odbywała się na targu w drodze licytacji, gdzie kobieta była trzymana na postronku. Czasami dochodziło do sytuacji, gdzie władze zmuszały mężczyznę do sprzedaży żony, np: kiedy nie mógł spłacić długu w inny sposób. Nie odnotowano sprzeciwu kobiet, które w wielu przypadkach w sprzedaży widziały jedyną szansę zmiany swojego położenia w przypadku nieudanego małżeństwa. Niekiedy kobiety same zmuszały mężczyzn do odsprzedania, tak aby wybrać na partnera młodszego, czy bardziej atrakcyjnego mężczyznę. Często kobiety same prowadziły aukcję i motywowały potencjalnych kupców.

Ciekawostka. W tych czasach, żeby zawrzeć związek małżeński dziewczynka musiała mieć minimum 12 lat, a chłopiec 14, kobiety nie miały praw własności i były własnością mężów.

Ireneusz Piotrzkowicz
Foto (c) montereybayivf.com